starší PORTRÉTY - osobnosti

 

Kresby a malby v KAPITOLÁCH O PORTRÉTU se prolínají s dalšími náměty mého webu, protože jsem se k portrétům průběžně dostával při různých příležitostech. Jsou zde práce, které najdete v jiných sekcích: portréty jako ilustrace pro časopis Tramp, slavné postavy hrdinů mého mládí, osobní portréty známých, přátel a kamarádů, portréty z tenisu - a další. Chtěl bych nejen uvést své kresby a malby, ale taky doplnit některé zajímavé věci o tom, co jsem nakreslil.

Snažil jsem se taky uvést odkazy na web, především na Wikipedii, kde se dá, pokud máte zájem surfovat na dalších stránkách.

Takže vítejte v mé portrétní galerii.

Fotogalerie: PORTRÉTY 2

ALFRED HITCHCOCK

Toto jméno patřilo muži menší obtloustlejší postavy s prořídlými vlasy, který se nesmazatelně zapsal do historie světového filmu.

Hitchcockova kariéra začala již ve 20. letech minulého století.

To bylo v době, kdy se vedle svých úřednických povinností v jedné z londýnských bank věnoval také oblíbenému koníčku – kreslení karikatur. Jeho kresby byly natolik vyzrálé a vtipné, že se jim brzy mohli obdivovat čtenáři nejrůznějších anglických časopisů. Tato záliba ho přivedla k filmu. Zde se nejprve uplatnil jako kreslíř titulků. Brzy potom už získal pozici asistenta režie, výtvarníka a scénaristy.

Svou režijní prvotinu Zahrada rozkoše natočil v roce 1925.

Hichcock ve své době byl jeden z nejlepších režisérů v oblasti, kterou dnes nazýváme thriller, případně horror nebo kriminálná příběh. Jeho perfektně vystavěné příběhy a skvělé zápletky dodnes mohou být příkladem pro režiséry současných dramat.

Doporučuji podívat se na film PSYCHO. I když jsem v současné době četl i negativní recenze, myslím, že v době svého uvedení představoval nadprůměrný filmový počin se skvělým hudebním doprovodem a vynikající příběhem podtrženým vizuálně promyšlenými efekty.

Černobílý film prvky thrilleru a horroru dohromady byl perfektně vystavěný tak, aby neustále držel diváka v napětí a nejistotě. Hitchcock tehdy nepotřeboval žádnou techniku, pouze skvělou kameru a vynikající hudební pozadí – a přesto vystavěl naprosto přesvědčivý a mrazivý, strhující přiběh.

 

Na prvním snímku je zachycen ANTHONY PERKINS (který se díky filmu stal skutečnou celebritou)

Majitel motelu a schizofrení vrah v jedné osobě byla první  známou a naprosto přesvědčivou rolí tohoto charismatického herce.

  VERA MILES na druhé fotografii se  proslavila díky výborné naaranžované dnes už klasické vražedné scéně ve sprše motelu.

 

 

VJAČESLAV TICHONOV

Rychlá skica portrétu kdysi tohoto velmi známého ruského (sovětského) herce  byla reakcí na jeho tehdy nejslavnější a nejpopulárnější roli ve výborném televizním špionážním seriálu  17 zastavení jara (1973) režisérky Taťjany Lioznovové.

V něm si zahrál hlavní postavu plukovníka sovětské rozvědky Maxima Maximoviče Isajeva, kterému se na sklonku druhé světové války podařilo proniknout pod jménem Max Otto von Stirlitz v Německu do nejvyšších kruhů nacistické tajné služby sicherheitsdienst. Dodnes si pouštím tento seriál, když si potřebuji odpočinout. Tehdejší skutečné hvězdy sovětské kinematografie by, myslím, svými výkony a přesvědčivostí překonaly současné hollywoodské celebrity. Řitka video -společnost specializující se na válečné filmy- obnovila tento kultovní seriál z minulého století i s doprovodnými materiály i v unikátní barevné verzi. Dodnes si pamatuji, jak jsem si objednal seriál na internetu a nechal si ho dát k vánocům. :) A těšil se na návrat do svých "teenage years".

Obrovský úspěch už před tím Tichonov zaznamenal v úloze knížete Andreje Bolkonského  (snímek nalevo) ve filmové epopeji slavného režiséra Sergeje Bondarčuka Vojna a mír (1965 až 1967), a to i na Západě.  
Zdroj: https://velkakecka.pise.cz/67-rusky-herec-vjaceslav-tichonov.html

 
OTA SKLENČKA

Tento portrét kdysi špičkového českého herce byl jen takovou rozcvičkou – myslím, že během nějaké schůze. Nalevo můžete vidět snímek z jednoho nejlepších československých seriálů F.L.Věk (1970) podle románu Aloise Jiráska, kde hrál jednu z menších rolí.

V 60. letech hrál Sklenčka ve známých filmech KRÁL KRÁLŮ (komedie s Jiřím Sovákem a Milošem Kopeckým) a TCHÝNĚ (komedie) či v seriálu SŇATKY Z ROZUMU (režie František Filip). 70. léta byla ve znamení seriálů - F.L.VĚK (1971), MUŽ NA RADNICI (1976), NEMOCNICE NA KRAJI MJĚSTA (1977) či INŽENÝRSKÁ ODYSSEA (1979). Rok 1974 přinesl roli plánického faráře v seriálu 30. PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA.

Já ho měl rád hlavně v roli Bed'ara v televizním filmu Nezralé maliny, který v režii Františka Filipa, vyprávěl intimní a vysoce emotivní příběh setkání abiturientů gymnázia po xxx letech. Skvělá sonda do reality stáří v konfrontaci s prohřešky mládí.

Tato fotografie není ze zmiňovaného televizního filmu, ale hodně se té roli blíží.

 

VLADIMÍR RÁŽ

Rychlá skica "slavného prince" z nesmrtelné pohádky Pyšná princezna, ovšem tady už v pokročilém věku. My jako děti jsme ho v 60tých letech minulého století milovaly v jeho nejslavnější dabingové roli, kdy namluvil Old Shatterhanda,"pokrevního bratra" apačského náčelníka Vinnetoua. Když jsem po desítkách let slyšel skutečný hlas Lexe Barkera, musel jsem "smeknout klobouk" před jeho výkonem.

Rozhodně stojí za to porovnat foto nalevo: "staršího" pána. A foto mladého herce zde nad textem. V této době -během natáčení pohádky- úspěšně sváděl svou filmovou partnerku -a pozdější manželku Alenu Vránovou. Tehdy ji přebral známému komunisticky orientovanému spisovateli Kohoutovi.

VÁCLAV HAVEL

Portrét  vznikl při tvorbě ilustrací k příběhu na pokračování o vojácích ve francouzské legii. Myslím, vydanému jako příloha časopisu Tramp 1995. Nalevo jsem doplnil fotografii ve stylu mé ilustrace. Tady není koho představovat vzhledem k tomu, že první český prezident je světově proslulou osobností. Faktem je, že při kreslení ilustrací pro daný příběh jeho portrét není zásadní.

JAROSLAV FOGLAR

a jeho slavní dětští hrdinové – Rychlé šípy na ilustraci pro obálku časopisu Tramp.

Jeden z nezajímavějších ůkolů pro tento časopis. Vždycky jsem chtěl portrétovat mého oblíbeného dětského autora. Jeho příběhy se v mém mládí staly ikonou dobrodružství, napínavých příběhů zavádějících nás do imaginárního světa, kde spravedlnost a právo vždycky vítězí. Dnes už toto ve světle současnosti působí hodně naivně, ale jsem rád, že jsem si to prožil. Portrét je kreslený časově dost náročnou technikou tečkování. Pozadí jsem měl už předem promyšlené, protože parta slavných chlapeckých hrdinů z pozdějšího výborného televizního zpracování jeho knížek Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří nesměla chybět. Kresby vycházejí z původních ilustrací Jana Fishera, který byl dvorním ilustrátorem předválečných (před rokem 1939) komiksů o Rychlých šípech. Většina lidí už nezná zmiňovaný černobílý seríál z konce 60tých let minulého století, ale hodně diváků zná seriál Zdivočelá země. Tuto ságu podle Stránského s Martinem Dejdarem v hlavní roli režíroval stejný režisér. Z jeho televizního příběhu jsem si dosadil masku Široka s hlavolamem, která mě kdysi jako dítě fascinovala. Široka tehdy hrál jeden z našich nejlepších herců Jan Tříska, který později emigroval do USA. Pokud se nepletu, tato kresba je uvedena v ilustracích v sekci o časopisu Tramp.

JACK LONDON

Portrét byl nakreslený jako ilustrace pro vyprávění o životě slavného amerického spisovatele pro časopis Tramp. Jeho drsné píběhy byly velmi oblíbené v tehdejším Československu. K nejslavnějším patřily romány Bílý tesák a Mořský vlk.

Tento skvělý vypravěč patřil také k oblíbeným autorům mého dětství a dospívání. Levicově zaměřený spisovatel, dobrodruh, a asi tak trochu snílek napsal nádherné povídky a romány, které zlákaly k interpretaci mnohé známé režiséry. Já miloval především jeho příběh zhýčkaného hrdiny, který se musí poprat s tvrdou realitou života na moři (Mořský vlk) a pak vynikající černobílou adaptaci českolovenské televize s Radkem Brzobohatým v hlavní roli Cesta řeky k moři, natočenou podle autobiografického románu Martim Eden. Kromě těchto děl jsem si oblíbil seriál s česko-slovenským obsazením Útěk ze zlaté země, který sice upadl v zapomenutí, ale podle mě byl výborně natočený a respektoval  syrový styl Londonova vyprávění.

JULES VERNE

v ilustraci pro časopis Tramp.

Slavného francouzského spisovatele 19. století snad není třeba představovat. Jeho fantastické a dobrodružné romány jsem jako dítě miloval. Nejvíc na mě zapůsobil skvěle vystavěný příběh trosečníků na neznámém ostrově pod názvem Tajuplný ostrov. Ti musí bojovat o přežití - a prokazují taky opravdové přátelství v těžkých situacích, kdy překonávají neskutečné nástrahy přírody i krutých nepřátel za pomoci tajemného pomocníka. Dnes se řada publikací, různých tisků, vydání Verneových spisů prodává za neuvěřitelné částky. Já osobně mám tohoto autora, spojeného se specifickými a nádhernými ilustracemi  francouzských výtvarníků -a v neposlední řadě s neopakovatelnými kvašovými malbami slavného ilustrátora pravěku Zdeňka Buriana, moc rád. Mimo jiné se k němu stále vracím, protože čtu jeho knihy v angličtině.

Ilustrace Edouarda Rioua

k románu 20 000 mil pod mořem

Kapitán Nemo a jeho slavná ponorka Nautilus na dobové kresbě-rytině, které provázely vydání Verneových spisů v minulém století v československých mutacích románů francouzského spisovatele.

ZDENĚK VAŠÍČEK

bývalý šéfredaktor časopisu Tramp, na portrétu pro obálku jednoho z čísel tohoto časopisu. Už jsem o něm psal v části o ilustracích. Nemohl jsem zapomenout tady uveřejnit jeho portrét. Je nejen známou osobností v trampském hnutí, ale taky můj velký kamarád.

Kontakt

Josef ZÁLABSKÝ RETRO-ART

tom.canty@seznam.cz

Pardubice

Vyhledávání

něco navíc

K ukázkám svých portrétů přidávám fotografie, protože řadu z portrétovaných osobností už dnes lidi neznají. Kromě toho jsem přidal odkazy na webové stránky  k portrétovaným osobnostem (často uvádím Wikipedii) - pokud by měl někdo zájem se podívat. K tomu několik přidávám několik mých osobních poznámek.

ALFRED HITCHCOCK

Pro zajímavost - ve svých filmech se většinou během filmu nenápadně objevil, aniž si ho kdo všimnul.

Dokázal vymyslet nečekané a taky vynikající kriminální zápletky pro krátké příběhy, které opakovala ČT 2 v roce 2014.

cs.wikipedia.org/wiki/Alfred_Hitchcock

 

VJAČESLAV TICHONOV

Tady v uniformě důstojníka německého Abhweru jako Stirlitz.

Vojna a mír

cs.wikipedia.org/wiki/Vja%C4%8Deslav_Tichonov

www.csfd.cz/tvurce/6046-vjaceslav-tichonov/

 

 

OTA SKLENČKA(vpravo)

Po levé ruce Otakar Brousek v roli císaře Josefa II.

cs.wikipedia.org/wiki/Ota_Sklen%C4%8Dka

VLADIMÍR RÁŽ

Podle mě tento charismatický herec patří ke skutečným legendám československé kinematografie - těm, na které by se rozhodně nemělo zapomínat.

www.fdb.cz/lidi/21386-vladimir-raz.html

VÁCLAV HAVEL

JULES VERNE

Vernovy romány a povídky byly opravdu inspirací pro filmové, televizní i rozhlasové adaptace. Podle mě u nás jedny z nejlepších se staly rozhlasové hry s vynikajícími českými herci:

Tajemný hrad v Karpatech

Ocelové město

20 000 mil pod mořem

a

Vynález zkázy.

Rozhodně stojí za to si je poslechnout.

cs.wikipedia.org/wiki/Jules_Verne

ZDENĚK VAŠÍČEK

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode