KAPITOLA 1

Jako titulní ilustraci jsem nakreslil trajekt společnosti, která nás přepravovala z Evropy do Velké Britániie.
Na internetu jsem našel odkaz na Wikipedii, kde jsou aktivity Sealink spojené s Novým Zélandem. Ostatně může být zajímavé se na stránky podívat.
 

 PRAHA

Den první – sobota 22. června

                           

Praha  

❷ Plzeň    

❸ Stříbro 

❹ Rozvadov

❺ Norimberk

❻ Strassbourgh

 

Počasí slibuje pěkný den. Stojíme na nástupišti v Praze ověšeni zavazadly, s nimiž jsme vystoupili z rychlíku od Pardubic. K našemu nemilému překvapení ale nejsme na hlavním nádraží. Uvítala nás Praha střed. To znamená pro všechny sice zdánlivě krátkou, ale v dané situaci značně namáhavou cestu na správné nádraží. Každou chvíli zastavujeme, pokládáme zavazadla a cítíme, jak po nás tečou kapičky potu. Máme pocit, že teplota okolního vzduchu stoupla nejméně o deset stupňů. Klesáme ve vestibulu nádražní haly na lavičky.

Odpočinek. Nakoupení nějakých novin a časopisů pro zpestření cesty a zároveň získání posledních informací o dění doma. Pak už metrem na místo soustředění celého zájezdu.

Přicházíme mezi prvními. Je kolem půl osmé ráno, sobota 22. června 1985. Začal první den našeho cestování na slavný tenisový Wimbledon – neoficiální mistrovství světa na trávě.

Dostat se do Wimbledonu je snem všech těch, kteří mají s tenisem cokoliv společného, bud‘ jako vrcholoví hráči (ti by ho rádi vyhráli), nebo jako závodní a rekreační tenisté, tenisoví funkcionáři, teoretici a odborníci (ti by ho alespoň chtěli navštívit).

Mě a dalším pardubickým tenistům se před rokem začal tento sen uskutečňovat. Dostali jsme se mezi účastníky tematického zájezdu do Anglie, který pořádala agentura Sport-turist ve spolupráci s ÚV ČSTV. Na jaře byla už existence zájezdu velice reálná a nastalo vyřizování formalit, běhání po úřadech a různých institucích, a v neposlední řadě, i zabezpečování potřebné finanční částky.

Konečně všechno zařízeno. Máme sbalené věci, v pořádku doklady, a hlavně všechno, co potřebujeme pro vizuální zachycení našich dojmů a zážitků: fotoaparát a kameru.

ZAJÍMAVÁ VSUVKA (neuspěšný favorit Wimbledonu 85)

PLACENÝ VRAH NA KURTECH

(titulek z novin v sedmdesátých letech minulého století)

„Nenávidím míček“,

svěřil se kdysi slavný americký tenista novinářům. Skutečně zajímavé tvrzení jednoho z nejlepších hráčů světa v sedmdesátých letech minulého století. Kontroverzní  tenista byl známý svými výbuchy vzteku a diskusemi s rozhodčími. Podobně jako jeho slavný krajan John Patric McEnroe.

„Nenávidím ten malý předmět, který se mi vrací přes sít‘. Hraju tenis ze dvou důvodů. Rád odrážím míček a rád dělám představení. Mám rád diváky proti sobě. Vím, že lidé platí za to, aby viděli, jak prohrávám. Dělám, co se dá, aby byli vůči mě ještě nepřátelštější. Když na mě řvou, vím, že jsem zápas doopravdy. A pak jim chci ukázat, že bez ohledu na to, jak mě nenávidí, musí uznat mou hru.“

I přesto tehdy většina Američanů nazývala Jamese Scotta Connorse mazlivě Jimmy. Jak se zmínil jeden z redaktorů týdeníku Time.

Pro současné tenisty každopádně stojí za zmínku, že Connors hrál s kovovou raketou s malou hlavou -tehdy neexistovaly současné rozměry raket – a navíc vyplétání strun mělo svou specifiku, protože se vyplétaly přes speciální oka na rámu rakety.

Nicméně si všimněte absolutně dokonalého úderu a skvělé práce nohou. :)

Kontakt

Josef ZÁLABSKÝ RETRO-ART

tom.canty@seznam.cz

Pardubice

Vyhledávání

DŮLEŽITÁ  POZNÁMKA K TÉ DOBĚ

Jak se dostat do takováho zájezdu

Tehdy to většinou znamenalo, že máte nějaké vazby na centrální orgány sportovního svazu (ÚV ČSTV). Naštěstí jsem měl kamarádku, která v tom čase patřila k nejlepším juniorkám v lyžování. Díky tomu jsme se mohli objevit mezi účastníky podobné akce. Když jsme se seznámili s s účastníky zájezdu, zjistili jsme, že je to pouhá kamufláž pro levný výlet funkcionářů Svazu, kteří - pokud si pamatuji - zařídili cestování po Velké Británii. Rozhodně o tenisu neměli ani ponětí. Byli jsme v podstatě sami, které zajímal tenis na Wimbledonu.

Ostatně ani získání potřebných povolení pro výjezd do kapitalistické ciziny nebyla žádná legrace. Dnes si nikdo nedovede představit, co všechno takový proces zahrnoval: od sehnání viza nebo výjezdní doložky po získání souhlasu od těch politických institucí, kde komunističtí funkcionáři vám mohli i už jasně schválenou cestu zakázat - například proto, že se jim nezdál váš kádrový profil. Pamatuji si, že jsem ještě snad 2 dny před odjezdem neměl potřebné doklady. A pomalu se vzdával naděje, že se do Londýna dostanu.

Jeden z nejkrásnějších tenisových záběrů, který mám v archívu-obouručný backhandový volej v podání Jimmyho Connorse

Nádherný snímek byl kdysi uveřejněn ve sportovním časopisu Stadion

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode